KORÁLOVKA SEDLATÁ
(Lampropeltis triangulum)
VĚDECKÁ KVALIFIKACE
Říše | Animalia | živočichové |
Kmen | Arthropada | členovci |
Třída | Reptilia | plazi |
Řád | Squamata | šupinatí |
Podřád | Serpentes | hadi |
Čeleď | Colubridae | užovkovití |
Rod | Lampropeltis | korálovka |
Vědecká kvalifikace pomocí BioLib mezinárodní encyklopedie rostlin,hub a živočichů.
Rozšíření:
Tato korálovka je rozšířena od Kanady až po sever Ekvádoru a tvoří 28 poddruhů. Obývá lesy, hory, deštný prales i pouštní oblasti (kde se vyhýbá nejsušším místům).
Vzhled:
Štíhlé válcovité tělo, lesklé šupiny a hlava témeř neoddělena od těla a zakončena jemně do špičky. Hlava a krk Zbarvení, což je jeden z hlavních znaků rozeznávání poddruhů jsou hodně široké červené pruhy, střídané černými-bílými-černými proužky (viz fotografie). Korálovka sedlatá je jedna z nejmenších korálovek, dorůstá se 65 – 130 cm.
Způsob života:
Tento had, jak je již výše uvedeno žije na území státu Sinaloa v severozápadním Mexiku, ležícím v subtropickém podnebném pásu. Teploty se v nadmořských výškách obývaných tímto hadem pohybují od 17 do 35°C. V této oblasti je poměrně málo srážek, ale korálovky sedlaté se vyloženě nejšušším místům vyhýbají. Obývají sušší suché a kamenité oblasti s roztroušenou vegetací.
Korálovky jsou přes den schované ve svých úkrytech, takže ve dne je zřídkakdy uvidíme, úkrytem jim bývají většinou kameny nebo kamenné štěrbiny, kůra stromů nebo tlející pařezy. V blízkosti lidí se dají najít i ve stodolách a pod kupami dřeva. Na lov se vydávají za šera a spíše v noci. Potravu tvoří jiní hadi (i vlastního druhu), ještěrky, drobnými hlodavci a ptáky. Mláďata pozřou i hmyz a menší obojživelníky.
Za zmínku stojí i to, že svým krásným zbarvením pravděpodobně napodobují jedovaté korálovce (rody Micrurus a Micruroides), aby odradili potencionální predátory.
Korálovky sedlaté se dožívají až 15 let.
Chov:
Korálovky sedlaté jsou nenároční, klidní hadi vhodní i pro začátečníky. Zřídkakdy nebo vůbec neútočí, když se cítí ohrožena, pohybuje se rychlými, trhavými pohyby tak, že se její pruhy rychle míhají k odrazení nepřítele. Při nebezpečí také vylučuje z kloaky páchnoucí sekret.
Literatura někdy udává, že se tyto korálovky mají k imitaci přírodních podmínek zimovat až při 13 oC. Pro odpočinek organismu apod. je dobré je "zimovat" cca 2 - 3 měsíce při 17 - 20°C (i při pokojové teplotě, vypnutím zdrojů tepla a světla) v temnu, kdy musí být vždy přítomna miska s čerstvou vodou (měnit nejméně obden) a úkrytem s vlhčím substrátem. Po dobu zimování nekrmíme a hada nerušíme. Poté postupně zvyšujeme teplotu a po nastolení obvyklých tepelných podmínek nabídneme potravu.
Terárium:
Terárium by mělo být sušší (ne pouštní, tedy ne uplně suché), dobře větrané, s úkrytem a vždy čerstou vodou ve větší misce. Neměla by chybět silnější větev jako prolézačka ani kámen s hranami, aby měl had při svlékání o co zachytnout svlékanou kůži. Terárium mírně rosíme alespoň 2x - 3x týdně, v době svlékání můžeme terárium mírně rosit denně.
Velikost: pro dospělého jedince postačí terárium cca 100x40x40 (délka, hloubka, výška ) nebo-li ideální podmínky jsou takové, aby se had mohl v nejdelší straně terária celý natáhnout. Ve skutečnosti postačí jednomu hadovi i o něco kratší terárium. V takto velké nádrži můžeme chovat i pár, nedoporučuje se více samců (souboje) nebo větší a menší jedinec, kvůli jejich sklonům ke kanibalismu.
Substrát: Na dno terária můžeme položit jedlovou kůru nebo poslední dobou oblíbené bukové odštěpky, rašelinu, zeminu s pískem, použít se mohou i noviny (neestetické, ale z hlediska hygieny a udržovatelnosti efektivní) a bukové listí (s kombinací se štepky či kůrou). Jelikož se tyto hadi rádi (a také to dělají) zahrabávají, nedoporučoval bych lignocel, oblíbený terarijní substrát sestávající se z kokosových vláken. Po vyschnutí se lignocel hrabaním hada rozdělí na malé prašné častečky, které mohou hadovi způsobit dýchací problémy. Písek a jemný štěrk jsou přírodní steliva, ale zase se můžou hadovi při krmení dostat do zažívacího traktu, nebo jemné částečky písku mohou uvíznout mezi šupinami hada.
Je třeba také připomenout, že by se měl hadovi trus odstraňovat pravidelně a co nejdříve, aby se tak zachovala čistota terária a předešlo se zmnožení bakterií a parazitů.
Osvětlení, teplo: Pro vytápění terária poslouží obyčejná nebo bodová žárovka v obráceném květináči umístěná tak, aby se o ní had nepopálil. V případě, že zvolíme jako zdroj tepla topný kámen, je třeba aby obsahoval termostat, nejlépe reostat (pro nastavení požadované teploty), aby se zabránilo popálení hada. V přírodě se však i hadi nejvíce ohřívají ze shora od slunce, proto je lepší varianta č.1, tedy žárovka. Topný kámen pro tyto hady nedoporučujeme.
V nejteplejším místě terária, tj.přímo pod žárovkou mohou teploty dosáhnout až 35°C, terárium pak vytápíme na optimální teplotu 24 - 26°C s nočním poklesem až na 19 - 22°C .
Speciální terarijní UV (UVA, UVB) zářivky nejsou u korálovek potřeba, ale není to naškodu, pokud nemáme v teráriu dostatek světla (použití topného kamene) můžeme ho vybavit obyčejnou “kuchyňskou“ trubicovou nebo plnospektrální zářivkou.
Potrava:
V zajetí tyto užovky ochotně přijímají ruzné hlodavce. Pouze mláďata mohou odmítat potravu, jelikož v Krmení laboratorní myší přírodě jejich hlavní složkou potravy jsou různí plazi, proto je lepší pořizovat jedince již narozené v zajetí a rozkrmené.
Malé korálovky krmíme myšími holaty, 1 - 2 kusy týdně, podle velikosti mláděte. Dospělé korálovky sedlaté krmíme jednou za 10 - 14 dní přiměřeně velkými hlodavci (nejčastěji myši).
U mláďat můžeme suplementovat vitamínové přípravky určené speciálně pro hady (rozhodně se nedržet hesla “čím více tím lépe“ a dodržovat předepsané dávkování), u dospělých hadů není potřeba vitamíny a minerály umělě dodávat. Nicméně při krmení kvalitní kořistí není nutné podávat jakékoliv přípravky po celý život hada.
Rozmnožování:
Korálovky sedlaté jsou oviparní (vejcorodí=kladou vejce) hadi, kteří se v přírodě páří na jaře, vajíčka kladou v červenci a srpnu. Po 6 – 9 týdnech se líhnou mláďata, měřící 14 - 28 cm a potravu přijímají po prvním svleku.
V zajetí by měla inkubace trvat při teplotě 26-28°C asi 47-60 dní.
Odkazy: