UŽOVKA JAPONSKÁ
(Elaphe climacophora)

 

 

VĚDECKÁ KVALIFIKACE

 

Říše Animalia živočichové
Kmen Arthropada členovci
Třída Reptilia plazi
Řád Squamata šupinatí
Podřád                Serpentes hadi
Čeleď Colubridae užovkovití
Rod Elaphe užovka
Druh Elaphe climacophora užovka japonská

 Vědecká kvalifikace pomocí BioLib mezinárodní encyklopedie rostlin,hub a živočichů.

 

Rozšíření:                                                                                        

Jihovýchodní Asie,deštné pralesy,přilehlé ostrovy.Japonsko (Yakushima, Tanegashima, Kyushu, Tsushima, Shikoku, Honshu, Hokkaido, Ryukyu Islands), Rusko (Kurilské ostrovy) které jsou sporným územím.
 

 

Vzhled:

Štíhlý velmi mrštný had s délkou těla 120- 160 cm,ocas tvoří asi 1/4 délky celého těla.Hlava je přibližně 2× delší než širší a je jen mírně odlišená od krku. Tělo je štíhlé a v průřezu válcovité. Nosní štítek je širší než vyšší. Má 8 horních retních štítků, ze kterých se 4. a 5. dotýkají oka. Šupiny jsou hladké a jsou rozloženy ve 23–25 šikmých řadách. Anální štítek je rozdělený.Základní zbarvení je šedozelené a na něm jsou 4 pruhy skvrn. Šupiny jsou světle rámované. Od oka se táhne tmavý pásek ke koutku tlamy. Hlava je jednobarevně šedozelená až modravá.

 

Způsob života:

Přirozené prostředí tvoří jehličnaté lesy, lesní průseky a jezerní břehy. Odvažuje se ale i do blízkosti obydlí místních obyvatel.

 

Chov:





 

Terárium:




 

Velikost:

pro dospělého jedince postačí terárium cca 100x50x60 (výška, hloubka, šířka) nebo-li ideální podmínky jsou takové, aby se had mohl v nejdelší straně terária celý natáhnout.
 

Substrát:

 

Osvětlení, teplo:

Pro vytápění terária poslouží obyčejná nebo bodová žárovka v obráceném květináči umístěná tak, aby se o ní had nepopálil (to se lehce řekne a hůře dělá). V případě, že zvolíme jako zdroj tepla topný kámen, je třeba, aby obsahoval termostat, nejlépe reostat (pro nastavení požadované teploty), aby se zabránilo popálení hada. V přírodě se však i hadi nejvíce ohřívají se shora od slunce, proto je lepší varianta č.1, tedy žárovka, topný kámen pro hady ani nedoporučuji,spíš topnou podložku s reostatem.
V nejteplejším místě terária, tj. přímo pod žárovkou mohou teploty dosáhnout 32°C, terárium pak vytápíme na optimální teplotu 27 - 28°C s nočním poklesem až na 20 °C .
Speciální terarijní UV (UVA, UVB) zářivky nejsou  potřeba..

 

Potrava:

V přírodě loví předevší krysy, potkany a myši, dále ještěrky a ptáky, a také požírají vejce z hnízd ptáků i ještěrů. V zajetí požírají myši, malé krysy a kuřata.




Rozmnožování:

Užovky jsou oviparní (vejcorodí=kladou vejce) hadi, kteří se v přírodě páří na jaře, v zajetí po ukončení zimování, vajíčka kladou za dva měsíce po páření, asi 8 – 20 vajec. Po 60 – 70 dnech se líhnou mláďata, měřící cca 30 cm a potravu přijímají po prvním svleku.

 
 

Copyright © 2021 JAMBAS - chov hadů,ještěrů,krmného hmyzu. Všechna práva vyhrazena.

  • Poslední aktualizace:pátek 16 září 2022, 22:31:13.