VARAN STEPNÍ
(Varanus exanthematicus)

 VARAN STEPNÍ (Varanus exanthematicus)

 Vědecká kvalifikace

 

Říše     Animalia                     živočichové            
Kmen Chordata strunatci
Podkmen                    Vertebrata           obratlovci
Třída Reptilia plazi
Řád Squamata šupinatí
Podřád Lacertilia ještěři
Čeleď Varanidae varanovití
Rod Varanus varan
Druh Varanus exanthematicus varan stepní

 Vědecká kvalifikace pomocí BioLib mezinárodní encyklopedie rostlin,hub a živočichů.

 

Zástupci varanů patří mezi velké ještěry. Některé druhy dorůstají délky přes dva metry. Mají štíhlé, shora mírně sploštělé tělo s dlouhým ocasem a protaženou hlavou.  Některé druhy přečkávají chladné období v úkrytech. Pohlavně dospívají ve 3-5 letech a dožívají se přes 15 let. Obývají teplé oblasti Asie, Afriky a australské oblasti. Biotopy se liší podle druhu. Někteří žijí v pouštích, polopouštích a stepích jiní obývají pralesy. V případě nebezpečí hlasitě syčí a nafukují se. Pokud zastrašování nepomůže pak koušou a brání se i prudkými ranami ocasem. Všechny druhy jsou zařazené do seznamů CITES II, někteří i v CITES I. Bývají častými chovanci v zoologických zahradách. Vyžadují prostorné terárium, stromové druhy jej musí mít vybavené větvemi a potřebují také vyšší vlhkost.
Varan stepní dosahuje  až 150 cm, obvykle však dorůstá délky okolo jednoho metru. Obývá stepi a polopouště. Živí se dravě. Požírá hmyz, loví různé obratlovce a nepohrdne ani zdechlinou. Jsou to samotáři. Samci v období páření se vzájemně napadají. Aktivní jsou ve dne a za šera. Rádi se sluní na vyhřátých místech. Občas se koupou. V zajetí vyžadují prostorné terárium s vyšší vrstvou písku nebo drcené kůry na podlaze. Chováme je jednotlivě nebo v párech. Množí se kožovitými vejci, které samice zahrabávají do písku. Snáší jich až 20. Inkubace při teplotě okolo 30° C trvá až 150-165 dnů. Mláďata jsou po vylíhnutí dlouhá 15-17 cm. Rozmnožují se poměrně vzácně. Dospělci žerou myši, potkany, morčata, kuřata, v nouzi i kousky masa a vejce.  Mláďata se krmí převážně hmyzem.

(Text je převzat z knihy "Zoologická zahrada", vydalo nakladatelství RUBICO Olomouc v roce 1999)

 

Výskyt:

Obývá střední a západní Afriku podél jižního okraje Sahary. V biotopu je vázán na společenstva savan.Žije v převážné části Afriky na jih od Sahary,kromě západoafrických deštných pralesů.
(Mauritánie, Senegal, Gambie, Guinea Bissau, Guinea, Sierra Leone, Libérie, Mali, Pobřeží Slonoviny, Burkina Faso, Ghana, Togo, Benin, Niger, Nigérie, Čad, Kamerun, Středoafrická republika, Súdan, Etiopie, Eritrea, Keňa, Uganda, sever Demokratické republiky Kongo (Zaire) )

 

Popis:

Varan stepní je pozemní, denní ještěr nemalého vzrůstu Má šedohnědou barvu s pravidelnými řadami skvrn a velkými kulatými šupinami na krku.V dospělosti převážně pískově okrové s náznaky příčného skvrnění až pruhování. Naproti tomu mláďata jsou svrchu žlutohnědá s bělavými a tmavě obroubenými skvrnami na hřbetě a tmavými příčnými pruhy na ocase. Spodek těla je světlý až bílý s náznaky příčných proužků hnědé barvy. Má krásnou hlavu s dlouhým ‑ hadím jazykem, se kterým ochutnává vše, co se mu dostane pod nos. Varani mají velice dobrý čich, tak pokud je budete brát do ruky, tak si umyjte ruce, ať hlavně nejste cítit po jeho stravě (pokud připravujete kuřecí řízky :-). Nozdry jsou hned před očima. V jeho silné čelisti jsou velmi silné a ostré zuby jako pila, které jsou schopny snadno roztrhat potravu a rozdrtit její kosti.Varan stepní má silné končetiny opatřené ostrými drápy, které protrhnou jakoukoli kůži a mohou způsobit vážné poranění a také díky nim jsou dobrými lezci. Ocas má kulatý a ukládá  do něj tuk jako zásobu energie. Při běhu nesou ocas nad povrchem terénu.
V ohrožení kolem sebe varan bije ocasem, který se nemůže odlomit. Jako obranu také používají vyměšování a zvracení, popřípadě výhružně foukají do široka otevřenými ústy.

Délka: 150-200 cm ( v zajetí 1 m)

Váha: až ?? kg

 

Poddruhy:

Varanus exanthematicus exanthematicus

Varanus exenthematicus angolensis

Varanus exenthematicus microstictus

Varanus exenthematicus albigularis -má bílý krk a dnes se někdy považuje za samotný druh.

Vzájemně se liší počtem a postavením šupin na zádech, krku a břiše.

 

Určení pohlaví:

Je obtížné (bezpečně lze rozeznat až u větších zvířat od 40 cm a více nebo sondováním). Samce někdy poznáte podle poněkud širší hlavy a silnějšího kořene ocasu. Samce od samice odlišíme také tak, že se mu podíváme do oblasti kloaky. Samec má pod kloakou 2 hrbolky, které jsou vlastně 2 hemipenisy.

Při přenášení samci někdy odhalují pohlavní orgány.

 

Terárium a chov:

Tento druh varana je poměrně dobře dostupný (cena se pohybuje okolo 1.000,- Kč,40 eur) jak na teraburzách tak i na internetu.Pro chov jednoho až dvou kusů postačuje terárium velikosti 150 x 80 x 80 cm s podkladem písku, několika kameny a silnou větví nebo pokrouceným kořenem. Neměla by chybět napájecí miska. Denní teploty udržujeme na hodnotách kolem 27 - 29 °C s možností lokálního vyhřátí na topném kameni nebo pod výhřevnou žárovkou až na 40 °C. Vyšší intenzitu světla zajišťují zářivky, nejlépe s podílem UV záření. V noci teplotu snížíme na přibližných 20 °C a večer ubikaci porosíme.

Rozmnožování:

Pro rozmnožovací chov bude lépe zvětšit podlahovou plochu terária alespoň na dvojnásobek. Rozmnožování je v přírodě řízeno vlhkostí, tedy obdobím sucha a deštů. Samičky snáší 20 - 30, vyjímečně až 50 vajec, která ukládají do předem vyhrabané nory. Inkubace při teplotách 29 - 31 °C trvá 130 - 190 dní ( při dolní hranici uváděných inkubačních teplot až 195 dní).

Krmení:

Krmíme je běžným laboratorním hmyzem a laboratorními hlodavci. S ohledem k možné obezitě dáváme přednost hmyzu především cvrčky,sarančaty a různým druhům švábů,někde se uvádí i šneci.

Zákony:

Pro chov se vyžaduje registrace CITES a povolení chovu nebezpečných druhů zvířat.

Od roku 2010 varan stepní nepodléhá povinné registraci.  CITES - Novela zákona


VARAN STEPNÍ (Varanus exanthematicus)   VARAN STEPNÍ (Varanus exanthematicus)

 

 

Copyright © 2021 JAMBAS - chov hadů,ještěrů,krmného hmyzu. Všechna práva vyhrazena.

  • Poslední aktualizace:pátek 16 září 2022, 22:31:13.